EMANUELA ORLANDİ OLAYI

small_120414-233203_to140412est_3825-770x1127l43-emanuela-orlandi-120527144229_medium

Emanuela Orlandi ismini duymuşsunuzdur. Bu isim sadece İtalya’da değil ülkemizde de oldukça yakından tanınan bir isim. Papa 2’nci Jean Paul’ün yanında çalışan Ercole Orlandi’nin
15 yaşındaki kızı olan Emanuela Orlandi, 22 Haziran 1983’te Roma’da ortadan kayboldu.

Kimliği belirsiz kişiler, Orlandi ailesine telefon açıp Emanuela’yı, Papa II. Jean Paul’e suikast girişiminde  bulunan Mehmet Ali Ağca’nın serbest bırakılması amacıyla kaçırdıklarını ileri sürdü. Lakin bu iddialar havada kaldı. Olaydan tam 29 yıl sonra 2012 yılında  bir Vatikan rahibinin açıklamaları dünya çapında adeta bomba etkisi yaratmıştı.

exor_560x280

 

Vatikan rahibi Gabriele Amorth genç kızın Vatikan’daki seks amaçlı  partilerde kullanılmak için kaçırıldığını iddia etti.
İtalya’da yayımlanan La Stampa gazetesine konuşan Amorth, iddiasına göre  “Bu suç cinsel dürtülerle işlenmiştir. Vatikan’da görevli polis yetkilileri partilerde kullanılmak üzere genç kızlar bulmakla görevliydi. Emanuela’nın bu nedenle öldüğüne inanıyorum” dedi. Amorth, “Diğer teorilere inanmıyorum. Olay sadece bir kızın seks amaçlı olarak kaçırılması ve daha sonra öldürülüp cesedinin de saklanmasıdır” diye ekledi. Rahip olayda Vatikan yetkilileri dışında diplomatların da parmağı olduğunu söyledi.
Vatikan ise rahibin iddialarına karşı bir açıklamada bulunmadı.

Diğer taraftan da  Papa’ya suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca, 1983 yılında kendisiyle takas edilmek için kaçırıldığını iddia ettiği Emanuela Orlandi’nin hayatta olduğunu öne sürdü.
Corriere Della Serra’ya röpörtaj veren Ağca, İtalyan gazetesine şunları söylemişti.

“Allah’ın huzurunda yemin ederim ki Emanuela hayatta. Kanıt sunmak sonuca zarar vermek anlamına gelir. Emanuela Türkiye’de kalıyor ama tabii ki benim elimde değil ve adresini de bilmiyorum. Eğer İtalyan ve Vatikan hükümetleri sesime kulak verirlerse kurtulması için yardımcı olabilirim.” demişti. Daha önce bu olay hakkında pek çok kez yanlış bilgi veren, ve yanlış bilgi verdiği için üzgün olduğunu belirten Mehmet Ali Ağca’nın sözüne ne kadar güvenilir, orası tartışılır.

Kısaca toparlayacak olursak bu dünya tatlısı kızdan 1983 yılından beri haber alınamıyor. Halen gizemini koruyan olayla ilgili son olarak, Vatikan’da düzenlenen seks partilerinin kurbanı olmuş olabileceği öne sürülmüştü. Bunlar da iddia olmaktan öteye gidemedi çünkü bu iddiayı destekleyeck en ufak bir kanıt bulunamadı.

Orlandi’nin ortadan kaybolmasıyla ilgili en ciddi iddialardan biri ise genç kızın 1970 ile 1980 yıllarında terör estiren ünlü Magliana çetesi tarafından öldürüldüğü iddiasıydı. Orlandi vakasıyla ilgili soruşturmanın yeniden başlatılmasının ardından 1983 Mayıs ayında, Magliana çetesinin lideri Enrico De Pedis’in mezarının açılmasına karar verildi. Karar, soruşturmayı yürüten Roma Savcısı Giancarlo Capaldo tarafından verilirken, Vatikan’ın de rızası alındı.

De Pedis’in açılan mezarında başka birine ait doku parçaları bulundu. Bu kişinin Orlandi olduğu öne sürüldü. Mezardan alınan doku örnekleri DNA testi için adli tıpa gönderildi ancak bu sonuölar Orlandi’nin DNA yapısıyla uyuşmadı. Yani O günden itibaren geçen 33 yıllık süre boyunca olay hala aydınlatılamadı.

Emanuela Orlandi‘nin başına ne geldiğini, neden kaybolduğunu bilmiyoruz. Bir tarikat cinayetine mi kurban gitti , başka bir yerde gerçekten yaşıyor mu, yoksa iddia edildiği gibi bir sex kölesi olarak kullanılıp öldürüldü mü, belki de bunu hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. 15 Yaşındaki bir çocuğun  başına gelmemesini dilediğimiz bu çirkin olaylar umarız küçük Orlandi’nin başına gelmemiştir ve  umarız bir yerlerde yaşıyordur. Bu olay hala gizemini koruyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments
Lütfen takipte kalın ve paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir