DYATLOV GEÇİDİ VAKASI

dyatlov1

 

2 şubat 1959’da ural dağlarının Kholat Syakhl bölgesinde 9 dağcının yaşamını yitirdiği olay hala gizemini koruyor. Olay, daha sonra grubun lideri olan Igor Alekseievich Dyatlov’un adının verildiği “Dyatlov Geçidi”nde gerçekleşmiştir.

DOKUZ DAĞCI URAL DAĞLARINA DOĞRU YOLA ÇIKIYOR

29 Ocak 1959 günü 9 genç sovyet kayakçı ural dağlarına 2 haftalık kayak gezisi ve tırmanış için yola çıktılar. Aslında 10 kişiydiler ama kayakçılardan biri son anda hastalanıp geride kaldı. Böylece geziye 2 kadın ve 7 erkek, toplam 9 kişiyle çıktılar. 10. kişiyle birlikte isimleri şöyledir:

  1. Igor Alekseievich Dyatlov (Игорь Алексеевич Дятлов), the group’s leader, born January 13, 1936
  2. Yuri Nikolaievich Doroshenko (Юрий Николаевич Дорошенко), born January 29, 1938
  3. Lyudmila Alexandrovna Dubinina (Людмила Александровна Дубинина), born May 12, 1938
  4. Yuri (Georgiy) Alexeievich Krivonischenko (Юрий (Георгий) Алексеевич Кривонищенко), born February 7, 1935
  5. Alexander Sergeievich Kolevatov (Александр Сергеевич Колеватов), born November 16, 1934
  6. Zinaida Alekseevna Kolmogorova (Зинаида Алексеевна Колмогорова), born January 12, 1937
  7. Rustem Vladimirovich Slobodin (Рустем Владимирович Слободин), born January 11, 1936
  8. Nicolai Vladimirovich Thibeaux-Brignolles (Николай Владимирович Тибо-Бриньоль), born July 8, 1935
  9. Semyon (Alexander) Alekseevich Zolotariov (Семён (Александр) Алексеевич Золотарёв), born February 2, 1921
  10. Yuri Yefimovich Yudin (Юрий Ефимович Юдин), born July 19, 1937, died April 27, 2013[1] (Rahatsızlığı yüzünden son anda vazgeçmiştir)

Yolculuğun hedefi Otorten dağlarına ulaşmaktı. Şubat ayında yapılan ve 10 km. uzunluğundaki bu yolculuk dağcılıkta bilinen en zor sınıf olan 3. kategorideydi. Yine de tüm katılımcılar zorlu koşullarda yapılan uzun yolculuklar konusunda deneyimliydi.

Plana göre grup yolculuğu tamamlayıp Vizhai kasabasına döndüklerinde, Igor Dyatlov spor klübüne telgraf çekecekti. Bunun 12 Şubat’ta yapılması gerekiyordu ama olomadı. Buna rağmen kimse endişelenmedi. Çünkü Dyatlov Yudin’e yolculuğun daha uzun sürebileceğin, 12 Şubat’ta haber alamazsa merak etmemesini söylemişti.

Ïàëàòêà Äÿòëîâöåâ

Zaman ilerledikçe bir sorun olduğu anlaşıldı ve kayakçıların ailelerinin de baskısıyla 20 Şubat’ta bir arama-kurtarma ekibi çalışmalara başladı. 26 Şubat’ta arama ekibi Kholat Syakhl dağında ilk çadıra ulaştı.

 

CESETLERDEKİ ANORMALLİKLER

Çadır parçalanmıştı ve ayak izleri ağaçlık alana doğru gidiyordu. İzleri takip eden ekip, ağaçlık alanda kamp ateşi ve iki cesetle karşılaştı. Cesetler neredeyse çıplaktı. Üzerlerinde sadece iç çamaşırları vardı. Daha sonra 3 ceset daha bulundu. Bunlar da kamp ateşi ve kamp arasındaydı. Bu cesetler arasında 100 metreden fazla mesafe vardı. Durumlarına bakılarak, kampa geri dönmeye çalıştıkları düşünüldü. Bu cesetlerde bir kafatası zedelenmesi dışında darbe izi yoktu. Ölüm nedenleri hipotermi gibi görünüyordu.

Aylar sonra 4 Mayıs’ta diğer dört dağcının cesedine nihayet ulaşıldı. Bu cesetlerde anormal bir şeyler vardı. Dağcılardan üçü ölümcül darbelerle ölmüştü. Bir tanesinde ise (Nicolai Vladimirovich Thibeaux-Brignolles) yine ölümcül derecede kafatası zedelenmesi vardı. Sadece bu kadar da değildi. Dubinina ve Zolatirov’un göğüs kafesleri parçalanmıştı. Dr. Boris Vozrozhdenny’a göre bu tür bir hasarın oluşabilmesi için gereken güç, bir araba kazasında ortaya çıkan güce eşdeğerdi. Daha da ilginci cesetlerde dıştan bir yaralanma yoktu. Daha sonra yapılan incelemelerde cesetlerde RADYASYON olduğu görüldü.

el-yeti-ruso-4

KOMPLO TEORİLERİ

Dağcıların nasıl ödükleri bugün hala gizemini korumakta. Rus polisinin araştırmaları sonuç vermedi. Olayla ilgili çok sayıda komplo teorisi var. Kimileri uzaylılardan, kimileri KGB’nin gizli silah araştırmalarından bahsediyor ama hepsi de havada kalan iddialar.

Araştırmalar sırasında görev almış ve fotoğrafçılık yapmış olan gazeteci yazar Yuri Yarovoi “en yüksek derecede karmaşa” isimli bir roman yazdı. Yarovoi’nin kitabı Sovyet yönetiminin olayla ilgili bilgileri sır olarak sakladığı bir dönemde yazdığı için bazı bilgileri gizlediği düşünldü. kendisini tanıyanlar, romanın yayınlanmamış detaylı bir kopyası olduğunu söylediler. Yarovoi 1980’de bir araba kazasında hayatını kaybettikten sonra iddia edilen kopyaya ve taslaklara ulaşılamadı.

Konuyla ilgili keyifli bir film izlemek ve isterseniz The Dyatlov Pass Incident (Şeytan Geçidi) filmini tavsiye ederiz.

Facebook Comments
Lütfen takipte kalın ve paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir