GİZEMLİ UĞULTULAR (HUM SESİ-THE HUM)

1950’li yıllarda Avrupa ile Kanada arasında homurdanma ve güçlü bir boru sesine benzeyen rahatsız edici sesler duyuldu. Bahsi geçen ses herkes tarafından değil, popülasyonun küçük bir yüzdesi tarafından duyuluyordu. Buradan da anlaşılacağı gibi ses düşük frekanslıydı ve sadece kulağı hassas insanları etkiliyordu. Daha sonra aynı şikayetler dünyanın pek çok yerinde ortaya çıktı.

Kısaca bir derleme yapalım:

Hum, vızıldama olarak 1950’lerin sonunda İngiltere’de duyulmuş ve binlerce insanın şikayetiyle gerçekliği ortaya çıkmıştır.

1980’lerde İskoçya’daki Largs kasabasında kıyıdaki insanları rahatsız eden bir ses olduğu söylenmiştir.

1992 yılında Amerika’nın New Mexico bölgesinde Hum Fenomeni histerisi had safhaya ulaştı. Buradaki seslerin 66 hertz olduğu tespit edilmiştir. New Mexico şehirlerinden olan Taos’un batısında “Taos Hum” adının verildiği bu fenomenden hastalanan herkesin bakımını “New Mexico Üniversitesi” üstlenmiştir.

1999 yılında Indiana Kokomo kasabasında yüzlerce kişide kas ağrısı, diyare, bulantı vb. rahatsızlıklar ortaya çıkmış, 2003 yılında kasaba boşaltılmıştır. Araştırmalarda kesin bir sonuca ulaşılamamıştır.

2008’de Kanada’daki Alberta eyaletinin Calgary kentinde 40 hertz olarak titreşim şeklinde bir uğultu duyulduğu söylenmiş ve toplumun %20’si etkilenmiştir. 2012 yılında İrlanda Kerry’de, Washington Seattle’da, Yeni Zelanda Wellington’da uğultu şikayetleri olmuştur.

Bunlar olayın sadece özeti. Sanal alemde dünyanın pek çok yerinde yapılmış ses kayıtları mevcut.

DÜNYA GENELİNDE SES KAYITLARI

Aşağıdaki videoda dünya genelinde çekilmiş ses kayıtlarını bulabilirsiniz.

 

NASA’ya göre Dünya’nın “doğal radyo emisyonları” var:

“Eğer insanların kulakları yerine radyo antenleri olsaydı, gezegenden gelen bu tuhaf seslerin dikkat çekici senfonisini duyabilirdi. Bilim adamları gezegenden çıkan bu sesleri ‘ıslık çalan’, ‘spherics'(yıldırım gibi atmosferik olayların neden olduğu elektromanyetik sinyaller) ve ‘tweeks'(atmosferde çakan şimşeklerin iyonosferden geri yansıtılmasıyla ortaya çıkan, kuş cıvıltısı ya da çınlamaya benzer bir ses) olarak adlandırıyor. Sesler, dikkat çekici bir bilimkurgu filminin arka plan seslerine benzese de bir filme ait değil. Biz farkında olmasak da her zaman etrafımızı kuşatan Dünya’nın doğal radyo emisyonları var.”

Dallas’taki Southern Methodist Üniversitesinden sismolojist Brian W. Stump’un bildirdiğine göre, depremler de işitme eşiğimizin altında sesler üretebilir.

Sonuç olarak bu sesler hala gizemini korumakta.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-3084260/What-strange-sound-sky-Noise-heard-globe-nearly-DECADE-explanation.html

Facebook Comments
Lütfen takipte kalın ve paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir