NEDİR: KARABASAN

 

henry-fuseli-the-nightmare-1781-copyREM uykusu sırasında, tüm çizgili kaslarda bir nevi felç ortaya çıkar. Böylece kişinin rüyanın etkisine göre el kol harektleri yapması ve kendine zarar vermesi engellenmiş olur. Karabasan, kaslar açılmadan önce beynimizin uyanması durumunda yaşadığımız hisse verdiğimiz isimdir. Bunun bilimsel adı ise uyku felcidir.

Bilimsel olarak her şey açıklanmış gibi görünse de aslında bu konuda açıklanamayan şeyler de vardır. Bunlardan en önemlisi, uyuyan kişinin kendi üzerinde bir başkasını görmesi (genellikle karanlık bir silüet şeklinde) ve bu varlığın baskı uygulamasıdır. Dünya çapında birçok insan birbirine benzer vizyonlardan bahsetmektedirler. Hepsinden önemlisi, yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi yüzlerce yıl önce yapılmış tablolarda da ikinci bir varlık resmedilmektedir. Karabasan’a “Gece Terörü” denilmesinin nedeni de budur.

NEDENLERİ

Karabasanın en büyük nedeni stres ve uyku bozukluğudur. Bu sebeple özellikle vardiyalı çalışanlarda, anksiyete ve depresyon yaşayan insanlarda görülebilmektedir.

ÖNLEMLER

Işıksız bir ortamda yatmak, sırtüstü yatmamak, düzenli uyumak, mümkün mertebe stresten uzak kalmak başlıca çözümler olarak suunlmaktadır. Yine de karabasan sorununu kronik olarak yaşayan ve bundan kurtulamayan insan sayısı da hayli fazladır.

Konuyla ilgili yine bir film/belgesel çalışması önereceğim: The Nightmare. Bu filmde çeşitli hastalarla söyleşi yapılmış ve olaya onların gözünden bakılmıştır.

Fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Facebook Comments
Lütfen takipte kalın ve paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir