ÖLMEYEN ADAM – DASHİ DORZHO İTİGİLOV

itigelov

İtigilov  1852–1927 tarihleri arasında Sibirya Buryat’ta yaşamış bir Budist Lama’dır. Yaşlılığında öğrencilerini yanına toplayıp ölüm zamanını geldiğini söylemiş, kendisini meditasyon halindeyken lotus pozisyonunda bir tahta sandığın içinde gömmelerini istemiş ve en ilginci de ölümünden 50 yıl sonra mezarını açmalarını, ortam uygun olursa yeniden aralarına döneceğini belirtmiştir.

MEZAR AÇILIYOR

itigilovmezar

İtigilov’un vasiyeti 25 yıllık gecikmeyle, 2002 yılında yerine getirildi. Dashi İtigilov’un mezarı kameralar eşliğinde açıldı ve cesedi dışarı çıkartıldı. İşte tüm enteresanlıklar burada başladı. İtigilov’un bedeni hala yumuşak ve ılıktı. Vücudu ölü birine göre fazla sıcaktı. Bilim insanları lamanın cesedinden numuneler alarak inceleme yaptılar. İkinci şok burada yaşandı. Hücreler hala canlıydı. sadece tepkileri yavaşlamıştı.

Bilim insanlarının iddialarına göre İtigilov’un bedeni canlı bir organizmanın tüm paramatrelerini taşıyordu. Yine de beynin işlevi konusunda bir fikirleri yoktu. Tek söyledikleri, İtigilov’un durumunun ölüm olarak adlandırılamayacağıydı.

itigelov_preserved

LAMA KENDİNİ MUMYALADI MI?

Bazı Budist rahiplerin kendilerini yaşarken mumyaladıkları bilinmektedir. Peki bunu nasıl yapıyorlardı? Rahipler kendilerini mumyalamak için 6 yıl kadar süren bir diyet uygulamaktaydılar. Bu diyet esnasında inzivaya çekilir, az hareket eder, az yer ve sadece kendi hazırladıkları özel bir bitkisel karışımla beslenirlerdi. Bu karışım hem vücutlarındaki yağı azaltıyor, hem de içerdiği zehirle ölümden sonra vücudu parazitlerin sarmasını engelliyordu. Buna DOĞAL MUMYALAMA denmektedir.

İTİGİLOV’UN SON YILLARI

İtigilov’un son 10 yılında rahatsızlığını bahane ederek tüm görevlerinden istifa edip manstıra çekildiği, burada meditasyon ve riyazatla yaşadığı bilinmektedir. Bu sebeple İtigilov’un kendini mumyalamış olması muhtemel. Yine de İtigilov’un bedeni mumyalamdan öte bir gizeme sahiptir.

Günümüzde lamanın bedeni bir manastır ve üniversite olan Ivolginsky datsanında sergilenmektedir. Ceset özel olarak korunmadığı halde hala son derece  sağlam görünmektedir.

Facebook Comments
Lütfen takipte kalın ve paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir