VOYNİCH ELYAZMASI’NIN SIRRI

_74044725_624_whole-book-white
Voynich elyazması, hiçbir dile benzemeyen hatta bilinmeyen bir yazıyla yazılmış, anlamı hala çözülemeyen içinde çok ilginç çizimler barındıran gizemli bir kitaptır.
İlk duyduğumuz anda insana uydurma bir kitp gibi gelse de içinde barındırdığı bilimsel çizimler kafa karıştırmaktadır.

Voynich elyazması 15. yüzyıl sonuna doğru  Wilfrid M. Voynich adındaki bir  sahaf tarafında ortaya çıkartılmış ve bu yüzden Voynich elyazması olarak anılmaktadır. Voynich kitabı çözümlemek için pek çok bilim insanından yardım istemiştir.
Yapılan bilimsel incelemeler, kitabın Voynich tarafından yapılmış bir sahtekârlık olmadığını ortaya koymuştur.

Tarihçiler, dilbilimciler, kriptologlar ve çeşitli bilimadamları tarafından defalarca incelenmesine rağmen çözüldüğüne dair henüz  bir kanıt yoktur.
Kitabın içerisinde astrolojik ve astronomik şekiller vardır ve neredeyse her sayfada yeşil, kahverengi, kırmızı, sarı ve mavinin çeşitli tonları kullanılmıştır.

                             f067r1_crd         f095v1_th

Yazının içeriği 6 bölümden meydana gelmektedir.

1) İlginç bitkiler,
2)Değişik türde balıklar
3)Burç sembolleri
4)Nü çizim
5)İlaç olduğu tahmin edilen çizimler

6)Yıldız şeklinde çiçekler ve küçük metinler

Yale üniversitesi kütüphanesinde, ms 408 koduyla bulunan bu gizemli elyazması kitabın kim tarafından ve hangi amaçla yazıldığı, hangi dil kullanıldığı, nasıl bir bir şifreleme öntemi kullanıldığı hala gizemini korumaktadır.

Bilinen tek şey metnin orjinal olduğu. Yapılan karbon analizi hem kağıdın hem mürekkebin 15.yy başından kalma olduğunu gösteriyor.
Kitabın pek çok sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
Botanikçilerin bitki çizimleri üzerinden metni anlama çalışmaları da sonuçsuz kaldı.
İçeriğinde gizemli insanlar, egzotik bitkiler, yıldızlar barındıran gizemli kitaba ışık tutan tek kişi ise İngiliz dilbilim profesörü Stephen Bax oldu.İngiltere’deki Bedfordshire Üniversitesi’nde çalışan uygulamalı dilbilim profesörü Stephen Bax, Yale Üniversitesi’nde korunan kitaptaki 10 sözcüğün şifresini çözdüğünü, 14 sembolün ise ne anlama geldiğini tespit ettiğini açıkladı.
Geri kalan her şey ise hala gizemini koruyor.

 Komplo teorilerine göre bu kitabı dünya dışından gelen uzaylı varlıklar yazdırdı.
Elyazması kitabın içinde tekrar eden sembollerin,  “Ölümsüzlük” anlamına geldiğini ileri süren kriptologlar ise kşifreyi çözebilmeleri durumunda “ölümsüzlük iksiri” elde edebileceklerini düşünüyor.
voynich-3
Kitabı çözmek için o kadar çok çalışma yapıldı ki, Japon savaş kodlarını çözümleyen Amerikalı kriptolog  William Friedman , aylar süren çabasının sonunda belgeyi, “Çözülemez” olarak nitelendirdi.
Çözebilen varsa beri gelsin. 🙂
                             voynich-18    voynich-4
Facebook Comments
Lütfen takipte kalın ve paylaşın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir